Červená vína

Svatovavřinecké

Odrůda dovezená pravděpodobně z Francie (Saint Laurent). Víno je tmavě červené až rubínové barvy se svěží vůní a plnou až sametovou chutí. Připomíná švestková povidla nebo černý rybíz. Možno doporučit k výraznější úpravě vepřového a všem tmavým masům včetně vodní drůbeže. Plnější je z mutěnicka a velkopavlovicka, štíhlejší ze Znojemska.

Frankovka

Její původ není znám. Víno tmavě rubínové barvy připomíná vůní jádra peckovin, někdy s náznakem vanilky. V chuti je zpravidla štíhlejší s jemnou tříslovinou a kyselinkou. Vyzrává do bohaté šíře. Ke zvěřině, výrazné úpravě tmavých mas a pikantním sýrům.

Modrý Portugal

Původ není znám. Víno má světlejší barvu a jemnou až květinovou vůni. V chuti je lehčí, s nižším obsahem kyselin, velmi příjemné. Zkuste k veškeré drůbeži a běžným sýrům.

Zweigeltrebe

Kříženec Frankovky a Svatovavřineckého původem z Rakouska. Tmavší červená barva, vůně se blíží Svatovavřineckému. Mladé víno je v chuti hrubé, později zjemní a dosahuje příjemné harmonie. Doporučujeme k jemně kořeněným masům a sýrům ementálského typu a mutěnickou, velkopavlovickou a brněnskou oblast.

André

Kříženec Frankovky a Svatovavřineckého vyšlechtěný ve Velkých Pavlovicích. Mladá vína jsou hrubá s vyšší kyselinou, po nazrání příjemně zjemní, získá na aromatičnosti a plnosti. Tmavá a uzená masa, tvrdé sýry.

Rulandské Modré

Tradiční odrůda původem z Francie. Světlejší cihlově rubínová barva se zlatavým okrajem. Kořenitá vůně s připomínkou mandlí a švestek se projeví až po delším zrání stejně jako květnatá a harmonická chuť. Ochutnejte k jemné úpravě zvěřiny a tmavých mas a kvalitním sýrům. Velmi zpříjemní delší posezení s malým zákuskem. Jako vyzrálé je to špičkové víno!

Cabernet Sauvignon

Odrůda z oblasti Bordeaux s bohatým obsahem kyselin, taninu a antokyanů. Víno rubínově červené barvy připomene černý rybíz a někdy i příjemnou trávovinku. Vynikající bohaté víno s dlouhou uchovatelností, které se vyplatí neuspěchat! Tmavá masa, zvěřina i příjemné posezení "jen tak".

Alibernet

Kříženec Alicante bouchet a Cabernet sauvignon původem z Ukrajiny. Víno má vysokou barvu s výrazným buketem po Cabernetu avšak s vyšší kyselinkou. Při redukované sklizni je kvalitní a vhodné k archivaci.

Neronet

Kříženec Alibernetu s Modrým portugalem a Svatovavřineckým. Víno má vysokou barvu a nižší kyselinku s neutrálním avšak harmonickým buketem. Vhodné hlavně do kupáží.

Cabernet Moravia

Odrůda vyšlechtěná v Moravské Nové Vsi, kříženec Zweigeltrebe a Cabernet Franc. Víno rubínově červené barvy zachovává cabernetová charakter. Z dobře vyzrálých hroznů dosahuje vysokou kvalitu.

Shiraz

Klasická vinná odrůda, rostoucí na řece Rhôně. Nejvíce je pěstována ve vinařských oblastech Hermitage, Cornas, Saint Joseph, Côte Rôtie. Je však rozšířena také v Austrálii a Kalifornii, kde se nazývá Shiraz. Dnes se vína Syrah, známá v anglicky mluvícím světě jako Shiraz, vyrábějí také v JAR, Austrálii a v USA.

Ruby Cabernet

Jde o další úrodný hybrid ze série šlechtění profesora Olma - Carignan x Cabernet Sauvignon, byl vyšlechtěn v roce 1936. Ideově šlo o přípravu odrůdy s kvalitou Cabernet Sauvignon, ale s tolerancí vůči podnebí, a s vysokými úrodami Carignanu. Olmovi se to podařilo jen částečně - vlastnosti Cabernetu jsou poněkud potlačené. Vyskytuje se v USA.